Kutyamesék 2024. jún. 24-30.

Kutyás blog | 2024. július 12.

Néhány hete téma volt a blogomban a veszettség. Írtam a tüneteiről, megelőzés lehetőségéről,és úgy általában a betegségről. Megemlítettem azt is, hogy a koronavírus járvány óta valahogy még nagyobb divat lett oltás ellenesnek lenni. Persze már előtte is voltak kételkedők, de azóta valahogy minden mögött összeesküvést látnak az emberek. 

Sokan vannak, akik ugyan tudják,hogy a kombinált oltással egy sor állatról állatra terjedő, potenciálisan halálos betegség megelőzhető,de mégsem kérnek belőle,mert szerintük káros. Nem hittem volna, de ugyanez a helyzet a veszettség elleni oltással is, ami egyébként kötelező...

A múltkori blogban említést tettem arról is, hogy sok hozzászóló odáig elment, hogy azt állította,hogy 30-40 évvel ezelőtt nem létezett veszettség, ez az új,aktuális ijesztgetős vírus. Mert ugye ha én valamiről nem tudok, vagy valamit nem láttam, akkor az nincs. Sajnos a kétkedőket sokszor erősíti valami "holisztikus" szemlélettel bíró személy, aki mindenféle "hihető" áltudományos magyarázattal kápráztatja el a népet. Mindent megmagyaráz, amitől az a bizonyos réteg megvilágosodik, és terjesztik tovább a durvábbnál durvább teóriákat.

A minap rábukkantam egy újabb ilyen cikkre, ami ezúttal az ivartalanítás káros hatásairól szól. Vagyis nem rábukkantam,hanem az arcomba tolták egy állatbarát közösségben, ahol valaki az ivartalanításról szeretett volna kérdéseket feltenni. Mivel kíváncsi voltam, elolvastam a cikket. 
Nem kevés trjedelemben ecsetelték az ivartalanítás káros hatásait,de mindenféle magyarázat nélkül.
Ha össze kellene foglalnom egyetlen miondatban az ott olvasottakat, akkor így tenném: Ne ivartalaníts,mert az káros, punktum!
Röviden tömören ennyi derült ki a cikkből. Valahogy szó nem esett a gennyes méhgyulladásról, az emlődaganatról, illetve azok súlyos, életet veszélyeztető szövődményeiről.

Menhelyen dolgozom, naná, hogy ivartalanítás párti vagyok, de nem csak azért mert az állatvédőnek ilyennek kell lennie, és nem érdekel a másik oldal. Hanem azért,mert látom,hogy hova vezet az ivarosság. A rengeteg tüzelés, a sok kölyök utáni lógó mellek a daganatokkal, amik aztán szép lassan elkezdenek terjedni, olykor villámgyorsan. Az áltüzelés mellékhatásait, a gennyes méhgyulladással utolsó utáni pillanatokban érkező elfekvő kutyákat. Igen, ezeket mind látjuk, mert szinte sz összes kutya ivarosan érkezik hozzánk.

Látjuk, ahogy egy súlyos gennyes méhgyulladásból villámgyorsan épül fel a kutya ivartalanítás után. De látjuk a szinte nyaktól lágyékig felvágott kutyákat, amikor komplett emlősort kell eltávolítani,mert nem volt ivartalanítva. Ezek a daganatok gyorsan terjednek, ellenben lassan gyógyulnak, tekintve, hogy hatalmas sebet kell összevarrni,mert jelentős mennyiségű bőrt is el kell távolítani vele. Nagyon sokszor mikor már idekerül a kutya, akkor mindkét oldalt műteni kell. Először az egyik, majd a másik oldalt. A gyógyulás hosszú,nehéz, és sok esetben már valahol áttétet is képzett. Vagy ha nem, és sajnos ez is tapasztalat, sokszor műtét után is visszatér.

Tehát épp a cikk kapcsán, most éppen két menhelyi kutya szenved az ivarosság következményeitől. Mindkettő emlődaganattal küzd, egyiküknek már áttétes.
De említhetném Sissit is, aki félholt állapotban érkezett hozzánk gennyes méhgyulladás miatt. Nála napokig kétséges volt, hogy túléli-e. 
Aztán ivartalanítás után Sissi állapota rohamosan javulásnak indult, és hetekkel később, szinte teljesen egészségesen sikerült örökbeadnunk.

A nagy számok törvénye alapján mi a menhelyen igen sok kutyával találkozunk. Olyan kutyát még nem sokat láttunk, akinek óriási problémája lett volna attól, mert időben ivartalanították. Persze, itt is, mint mindenhol, lehetnek komplikációk, vagy nem szakszerűen elvégzett műtétek. Kivételek sajnos mindig vannak.
Viszont nagyon sok olyan kutyával találkoztunk, akinek az ivarossága további súlyos, halálos betegséget okozott a számára. A jelenlegi blogomban szereplő kutyák is pontosan az ivarosság következményeitől szenvednek.
Ha valakiben mégis kétség merül fel az ivartalanítással kapcsolatban, akkor javaslom, hogy mindenféle fórumok helyett keressen fel egy állatorvost. Ott biztosan helytállóinformációkat fog kapni.

Hétfő
Az elmúlt blogjaimban beszámoltam arról,hogy több kutyának is gallért kell viselnie, ilyen-olyan egészségügyi problémákból adódóan. Cézár nem régen volt ivartalanításon,de borotválás után kiderült,hogy őt már korábban ivartalanították. A leborotvált felület ugyanakkor annyira irritálta Cézárt,hogy elkezdte nyalni, és kissé ki is nyalta,ezért gallért tettünk rá, valamint naponta kellett tisztogatni. Szerencsére neki végre teljesen begyógyult a kinyalt rész,így visszaköltözhetett a helyére. 
Azt is említettem,hogy Gizi sebét is ápolni kell naponta többször. Neki korábban volt emlősor eltávolítás, és műtétkor kiderült, hogy a hüvelye körül is van több daganat, ami műtétre szorul. Ezen daganatok körül a bőr nem tud megfelelően szellőzni,így fertőtlenítjük, kezeljük naponta többször. 
Hozzáteszem Gizi elég hisztis természetű, így napi többször kezelni sem egyszerű,de már kezd hozzászokni a dologhoz. Ami azonban nyugtalanító,hogy szemre nekünk olyanok ezek a hüvely körüli daganatok, mintha növekednének. Emiatt fel is kerestük az őt műtő állatorvosunkat,hogy visszaküldjük őt egy kontroll vizsgálatra,és esetlegesen megsürgessük neki ezt a hüvelydaganat műtétet. Szerencsére már holnapra el tudta vállalni a vizsgálatot,így már akkor megtudhatjuk,hogy mikor kerülhet sor az újabb műtétre.

1.kép Gizi hősiesen tűri a kezelést

Kedd
Ma dr.Tímár Endre rendelőjébe igyekeztünk műtétekre,vizsgálatokra. Latte és Márk a mai napot "megúszta" egy ivartalanítással, szívféregteszttel.
Samu kutyánk azonban ezek mellett még egy köldöksérv műtéten is átesett. Ő az a kutyus, akit egy tekintélyes méretű köldöksérvvel adtak le néhány héttel ezelőtt. Ugyan ez a sérv csak esztétikai problémás volt, mert már előzetesen megnézettük, mi azért mégis az operáció mellett döntöttünk,mert tényleg nem volt kicsi a mérete.
Elli kutyánk, akit mi csak Arankának hívunk, ma ismét a rendelőbe látogatott. Most a másik oldali emlósort fogják neki eltávolítani. Az első emlőtelep eltávolításon már sok héttel ezelőtt túlesett,majd hosszabb időre lebetegedett,így a második műtétet kénytelenek voltunk elhalasztani. Most végre azonban túleshet a második műtétjén is, remélhetőleg jóval kevesebb komplikációval, mint Gizi. 
És ha már Gizinél tartunk.róla nagyon rossz híreket kaptunk. Jól érzékeltük, ez a daganat napról napra nő, és valószínűleg a korábbi emlődaganat áttétje lehet. Sajnos ez a daganat belülről sokkal inkább el van terjedve, mnt az szabad szemmel látható. Valószínűsíthetően a húgyutak is érintettek,így az eltávolító műtétet nem érdemes sürgetni, ugyanis nem lesz. Ahogy második emlősor eltávolítás sem, ugyanis értelmetlen, látva ennek a daganatnak a növekedési ütemét.
Gizinek innentől kezdve élete végéig kezelni kell helyileg, külsőleg a daganatait addig, amíg értelmét látjuk. Amíg jókedvű, amíg eszik, amíg nincsenek fájdalmai. Utána pedig a végső búcsú marad, ami hetek, vagy néhány hónap múlva biztosan bekövetkezik. Mindezt nagyon egyszerűen el lehetett volna kerülni... Egyetlen műtéttel, az ivartalanítással.

Dunaújvárosba tartott hazafelé egy fiatal pár Békés megyéből, amikor Mezőhegyes és Pitvaros között találtak egy kistestű,hosszúszőrű kutyát az út mentén kimerülten bóklászni. 
Tekintve,hogy a szomszéd megyében egyetlen egy állatvédő szervezetet sem tudtak elérni,így azt a megoldást választották,hogy a kutyát az autóba teszik, és menet közben útba ejtik a menhelyünket. Ez azonban nem megoldás, és lassan kénytelenek leszünk a hozzánk egyeztetés nélkül beszállított kutyákat egyszerűen elküldeni, ugyanis nem győzzük mindenki helyett elhelyezni az állatokat. Nem tudjuk több megyének a kóbor állatait, megunt állatait elhelyezni egymagunk. Ehhez még plusz ötszáz férőhely is kevés volna. Mivel a kutyus már megérkezett, nem tehettük meg azt, hogy visszaküldjük az utcára,hiszen láthatóan kimerült. Mint kiderült a kutyus chipes, és még érvényes oltása is van,így rögtön értesítettük a gazdit,hogy azonnal jöhet a kutyusért. Kiderült,hogy Mary a vihartól ijedt meg és szökött ki,így aztán még boldog vége is lehetett volna a történetnek,csahókhogy a gazda jelezte, hogy ő bizony nem tud érte jönni,mert kórházba megy,így lemond a kutyusról. Hát ennyit a boldog befejezésről...

2.kép Mary

Szerda
Ma egy Pici névre hallgató, fiatalka,kedves kutyus érkezett a gondozásunkba, akinek gazdája intézetbe került, így nem tud róla a továbbiakban megfelelően gondoskodni. Pici szemmel láthatóan az a típusú kutya,aki mindennek nagyon tud örülni,így a menhelyre kerülés sem okozott neki túl nagy törést. Talán azért sem,mert itt mindig van esemény, és legalább nem is lesz magára hagyva egy udvaron,ahol soha semmi nem történik.

3.kép Pici menhelyre került

Menhelyünk ellátó állatorvosa,dr Farkas Attila ma tíz veszettség elleni oltás mellett tizenegy kombinált oltást, valamint egy veszettségi-kombinált oltást osztott ki.
Az ő jelenléte már önmagában felborzolja nálunk a kedélyeket,hiszen a kutyák tudják,hogy ilyenkor szurit kapnak, ami nagyon félelmetes dolog. Sőt, még az is lehet,hogy valakit megvizsgálnak,meghallgatják a szívét, vagy belenéznek a fülébe, ami talán még a szurinál is sokkal-sokkal félelmetesebb dolog.... Aztán erre a horrorszerdára még rátett egy lapáttal,hogy nagy csinnadrattával megérkezett a vihar is,úgyhogy kész katasztrófa helyzet alakult ki. Néhányan azt sem tudták már, hogy mitől is kell félni.

Csütörtök
Ma Melinda önkéntesünk, mint mindig, ezt a napot ismét arra áldozta, hogy a kutyáknak, nekünk segíthessen. Köszönjük szépen a rengeteg segítséget!

A pár hete szonte rothadó háttal beérkezett Pajti kutyánk sebei gyönyörűen gyógyulnak, már elkezdődött nála a szőrnövekedés is. Persze ez nem azt jelenti,hogy nem kell kezelni,továbbra is naponta többször kenegetjük, illetve hetente többször fürdetjük. A délutáni séta alkalmával azonban a szépen gyógyuli hegek között felfedeztünk egy apró kis piros dudort, ami nagyon hasonlít azokra a sebekre, amivel érkezett, csak természesen nincs elfertőződve. Mivel ma éppen fürdetéses nap volt,így jó alaposan be is habosítottuk neki az említett felületet, és természetesen jelezni fogjuk a jövő héten esedékes kontroll vizsgálaton. 

4.kép Pajti kivirult a menhelyen

Péntek
Ma egy újabb Pajtás került a gondozásunkba,így a jelenleg benn élő menhelyi kutyák közül ő a harmadik akit egyazon időben Pajtinak hívunk. Nem összekeverendő az imént megemlített Pajtival, csak a névazonosság, ami közös. Ő egy chipes, 14 éves, morgolódos kis öregfiú, akinek azért kellett menhelyre költöznie,mert gazdái elköltöznek,és az új helyre nem tudják magukkal vinni őt.

5.kép Pajti költözés miatt került menhelyre

Legnagyobb megdöbbenésünkre Mary gazdája, aki kedden még lemondott a saját kutyusáról, meggondolta magát, és telefonált,hogy mindenképpen szerez magának fuvart,és hazaviszi őt. Elmondása alapján a kórházi tartózkodása idejére megszervezte a kutya felügyeletét, így hát nincs mit tenni, vissza kell adnunk őt. Ez azért van így,mert nem önszántából hozta be a menhelyre a kutyát, hanem mint elcstangolt kutya került hozzánk.

Szombat és Vasárnap
Ma Németországba indult Funky, Akác, Max, Falco és Lonci,hogy végre gazdás kutyaként élhessék tovább az életüket.
Maryt is hazavitte végül a gazdája Mezőhegyesre.
Vasárnap Nyílt nap volt a menhelyünkön. Köszönjük szépen mindenkinek a jelenlétét, illetve az adományát.
Ez a mai nap sem múlt el izgalmak nélkül. Egyik szabadnapos kollégánk a bordányi úton, az út kellős közepén a rekkenő hőségben talált egy láthatóan nagyon idős kutyát, akit beszállított a menhelyre. A kutyus chipes,de sajnos nem érvényes az oltása,így mindenképp 2 hét megfigyelési időre benn marad a  menhelyen. A gazdi egyébként nagyon örült, hogy előkerült a kis csavargó,és hogy nem esett baja. Nem kicsit csodálkoztunk, amikor a kutya oltási könyvében megláttuk,hogy ő egy valódi matuzsálem! Dusula úr ugyanis most 19(!) éves. 

6.kép Dusula a bordányi úton bóklászott

Köszönjük a 175 mentett kutyus nevében,hogy ismét velünk tartottak! Hamarosan jelentkezünk a legfrissebb menhelyi hírekkel. 

Linda

Hozzászólások