
Akik rendszeresen olvassák a blogot, ők tudják, hogy Stefán kutyánk az utóbbi időben nem túl jó egészségügyi állapotban volt. Még tavaly novemberben átesett egy daganat eltávolításon, ami szerencsére nem okozott áttétet.
Mivel beteg volt, így a kennelköhögés elleni vakcinát is elhalasztottuk neki, aminek az lett az eredménye, hogy természetesen műtét után pár héttel meg is betegedett. Ekkor újra bekerült a beteg szobában, és elég hosszan lábadozott. A kennelköhögés eléggé megviselte, lázas volt, és étvágytalan, éppen ezért meglehetősen sokáig bent tartottuk meleg helyen.
Nagyon boldog volt, amikor visszakerülhetett a szokásos kis környezetébe, a saját kis falkájához.
Stefán ugyanis egy udvarba nél több hasonló korú társával együtt. A visszatérés azonban elég rövidre sikerült, ugyanis elkezdett nehezen mozogni, láthatóan fájdalmai voltak.
Stefán utál állatorvoshoz menni, de nem volt mit tenni, megint vinni kellett. Most kiderült, hogy a korából adódóan fáj a háta, emiatt passzívabb a viselkedése. Mivel már ő sem lesz fiatalabb, így úgy döntöttünk, hogy be költöztetjük az előkészítőbe. Itt állandóan melegben lehet, ez nem csak egy átmeneti Betegszoba, hanem életvitelszerűen élnek itt kutyák. Ez egy fűtött helyiség, és szabad kijárásuk van egy picike udvarra. Éppen ezért ez a hely kimondottan a beteg, idős kutyák lakhelyéül szolgál.
Bármennyire is szeretnénk minden kutyát ilyen körülmények között tartani, sajnos erre nincs lehetőségünk. Nekem nagy álmom hogy minden kennel fűtött legyen, de ez irreális, egyelőre elérhetetlen cél.
Bátorkodtunk a közösségi oldalon egy fényképet mutatni az előkészítőbe frissen beköltözött, igen csak megilletődött Stefánról.
Ennyi bántás, rosszindulat régen áradt már felénk. Stefán egy 10 éves kutya, akinek komoly viselkedés problémái voltak, jelen pillanatban is nagyon bizalmatlan, és kiszámíthatatlan idegen emberek társaságában. A hozzászólok megjegyezték, hogy Stefán mennyire vékony. Valójában egy 10 éves kutya a kondíciójának megfelelő állapotban van, pláne úgy, hogy az utóbbi pár hónapban elég sok minden történt vele.
Sajnos az a tapasztalatom, hogy az emberek mostanában nagyon hozzászoktak az agyon filterezett képekhez, illetve az olyan videókhoz amik nem teljesen fedik a valóságot. Nem teljesen életszerű mindig mindent kitakarítani mielőtt egy videót vagy egy fotót készítünk bárkiről. Nem feltétlenül kell mindig elhinni azt, amit a videón látunk, néha érdemes egy kicsit a dolgok mögé is nézni.
Arra, hogy Stefán milyen rossz mentális állapotban van, egész egyszerűen nem vagyok hajlandó reagálni. Egy kép alapján ugyanis ezt senki nem tudja eldönteni, főleg nem egy olyan ember, aki még életében nem találkozott ezzel a kutyával, és nem tud róla az ég adta világon semmit. Éppen ezért az ilyen véleményeket egyszerűen nem vagyok hajlandó kommentálni.
A menhely bárki előtt nyitva áll, ahogy a többi kutyát, úgy őt is meglehet nézni.
Ami mellett viszont már nem tudok elmenni szó nélkül, az annak az embernek a véleménye, aki a saját közösségi oldalán látványosan árulja a kutyája kölykeit. Az ilyet hívják szaporítónak.
Egy ilyen ember pedig megjelenik egy oldalon, ahol a fő profil az állatmentés, és olyan hajmeresztő dolgokat ír amire nehéz szavakat találni.
Talán azzal kezdem, hogy szerinte ez a kutya sokkal boldogabb volt szabadon kint a mezőn. Stefán 10 évvel ezelőtt Babesia fertőzéssel került a menhelyre, de így is be kábítva tudták kihozni. Ha ő akkor a mezőn marad, már régen nem élne. Stefán nagyon tud kötődni, de csak nagyon kevés emberhez. Ez nem azt jelenti, hogy ő nem boldog. Eljár sétàlni, más kutyák, gondozók, önkéntesek társaságában éli az életét, és nem a napi életbenmaradásért küzd a prérin.
Emberünk okosan megállapította azt is, hogy idézem: kennelbetegséget csak kennelben élő kutya kaphat el.
A “kennelbetegség” neve egész pontosan kennel köhögés lenne, de semmi köze nincs a bezártsághoz. A kennelköhögést baktériumok és vírusok okozzák, amíg természetesen olyan aprók, hogy átférnek a kennel rácsain.
Egyébiránt, minden kutya el tudja kapni, aki találkozik más kutyákkal, ugyanis a betegség fertőző. Épp emiatt vakcinázzuk mi is a kutyákat. Természetesen a menhelyi kutyák összetétele folyamatosan változik, teljes átoltottság sohasem lesz. Elnézést kérünk, hogy ő egyéb betegségei miatt még nem került sorra.
Így tehát az ön kutyája is elkaphatja ezt a betegséget, elég annyi, hogy találkozik egy fertőzött kutyával, vagy éppen a szomszéd kutya köhög, és a vírusok valamint a baktériumok szépen átszállnak az ön portájára.
Talán éppen emiatt tanácsos előtte utána olvasni a dolgoknak, és akkor talán kevésbé minősíti önmagát.
Ugyancsak a szóban forgó személy nehezményezte, hogy Stefán költségén hány hajléktalan embert tudnánk megmenteni.
Szerintem teljesen méltatlan egy állat mentéssel foglalkozó oldalon a hajléktalan kérdést feszegetni. Ha ön annyira nyugtalan a hajléktalanok helyzete miatt, akkor adott a helyzet, a Máltai Szeretetszolgálat szívesen fogad önkénteseket, illetve pénz adományt is, amit a hajléktalanok ellátására, megsegítésére fordítanak.
Ön annyit jótékonykodik, amennyit csak szeretne, de talán jóval célravezetőbb lenne olyan alapítványok tevékenységét követni, akik a hajléktalanok megsegítésével foglalkoznak. Akkor talán kevésbé dühíti magát azon, hogy mi mennyit költünk egy kutya élelmezésére, betegellátására. És talán kevésbé hergeli fel azokat az embereket, akik azért követik a mi tevékenységünket, mert az állatok sorsa irànt nagyobb érzékenységet mutatnak.
A választás lehetősége tehát adott mindenki számára. Azt, és olyan tevékenységet támogathat, ami a szívéhez a legközelebb áll. De ettől még más emberek elhivatottságát, munkáját, vagy döntését semmilyen formában nem támadhatja.
Hétfő
Nem indult jól ez a hét a kutyák egészsége szempontjából. Pongó ínye sápadkás, ő maga pedig elég passzív a megszokotthoz képest. A járása is kicsit bizonytalan, illetve elég sok vizet iszik. Éppen ezért elküldtük egy újabb vizsgálatra a Vezér Állatorvosi Központba. Tekintve, hogy ő giardia fertőzéssel érkezett a menhelyr, amit igyan már kikezeltünk, de felmerült, hogy újra lebetegedett, így megismételjük a kezelést.
Emiatt Pongót ismét el kellett különíteni, amitől nem volt éppen vidám.

Idős Zeusz kutyànk már évek óta a menhely lakója. Mivel idegenekkel nagyon bizalmatlan, ráadásul fekete, nagytestű, szálkás szőrű, így aztán nem a legesélyesebb az örökbefogadásra. A menhelyen egyébként nagyon sokat változott jó irányba, de ettől függetlenül ő egy türelmes, eltökélt gazdit keres, aki azért nem terem minden bokorban. Pár napja észrevettük, hogy Zeusz a megszokotthoz képest kevesebbet mozog, illetve fájlalja a lábát. Semmilyen sérülést nem láttunk rajta, ami indokolná a fájdalmat, így időpontot egyeztettünk állatorvoshoz, addig pedig őt is elkülönítettük, mert láthatóan zavarta a többi kutya társasága.

Kedd
Úgy látszik, hogy ez a hét nem a Zeuszok hete. Ez a név igen gyakori, ennek oka nem az, hogy mi sok kutyát nevezünk el így, hanem az, hogy sok leadott kutyát hívnak így. Ahogy említettem, idős Zeusz kutyánk a lábát fájlalja, míg a másik Zeuszunknak újra előjött a szőrtépési problémája. Őt a gazdája kiszámíthatatlan viselkedése miatt, illetve amiatt adta le, mert a farkáról folyamatosan tépkedte a szőrt. Itt a menhelyen ez átmenetileg megszünt, de olykor előjött, de különösebb problémát nem okozott. Ezzel szemben most elég intenzíven elkezdte tépkedni a farkát. Nála ráadásul megnehezíti a problémát, hogy nem szereti, ha őt csak úgy vizsgálják, ráadásul ő egyedül él egy kennelben, mert nagyon veszélyes a többi kutyára nézve. Minden más kutyára, tekintet nélkül a nemére, azonnal rá akar támadni.
Természetesen ő is jár sétálni, illetve van egy külön udvar az olyan kutyáknak, akik nem kompatibilisek másokkal, hogy le tudják mozgatni magukat. Sajnos Zeusz a szőr tépkedést nem csak a kennelben, az udvaron is ugyanúgy folytatja. Neki is egyeztettünk időpontot orvoshoz, mert felmerül egy esetleges daganat lehetősege is.
Egy tündéri, három hónap körüli aprócska kölyöknek kértek segítséget, akit három nappal korábban találtak Szeged és Mórahalom között. Eddig a kiskutya a megtalálója vendégszeretetét élvezte, de mivel senki sem kereste, és nem tudták megtartani, így hozzánk került.

Szerda
Kiskundorozsmáról, a Sztriha Kálmán utcából érkezett hozzánk egy szép megtermett, korosabb németjuhász hölgy.
A megtalálok mindent elkövettek, hogy az eredeti gazdit megkeressék, még ki is plakátolták, posztolták a közösségi oldalon. Nyakörv ugyan volt a kutyán, de mikrochip természetesen nem, így mivel a gazdáját nem sikerült előkeríteni, segítséget kértek az elhelyezésben.
A kutyust mi Taminak neveztük el. Emlőjén találtunk egy jó tenyérnyi csomót, amit később mindenféleképpen el kell távolítani.

Menhelyünk állatorvosa, dr. Farkas Attila a héten is érkezett a szokásos heti vakcinákat beadni. Most 15 kombinált oltást, 3 veszettség elleni oltást, valamint 12 kennelköhögés elleni vakcinát osztott ki.
Csütörtök
Ma Melinda önkéntesünk volt egész nap a segítségünkre. Mosogatott, illetve a szociális helyiségek rendbetételét végezte.
Péntek
Ma állatorvoshoz indultunk dr. Sebő Ottó rendelőjébe a két Zeusz kutyánkkal. Lesújtó híreket kaptunk.
Láb fájós Zeuszunknál sajnos nagyobb a baj, mint amire gondoltunk. A lába nem sérüléstől, vagy nem egy rossz lépéstől fáj, ami könnyen helyrehozható, hanem Zeusz lábában csont daganatot találtak, ami nem műthető, mert már biztosan áttétet képezett. Fájdalomcsillapítóval tudjuk növelni az életminőségét jelentősen. Egyelőre az eutanázia nem javasolt, mert az állapota még nem indokolja. Sajnos azonban legjobb esetben is csak hónapjai vannak hátra. Éppen emiatt úgy döntöttünk, hogy be költöztetjük őt is az előkészítőbe, ahol melegben lehet, több hasonlóan beteg és nyugodt kutya társaságában.
Másik Zeuszunknak is tovább rosszabbodott az állapota, ő ugyanis elkezte csonkolni a saját farkát. A vizsgálat semmilyen daganat eredetű problémát nem mutatott, ellenben mivel neki ez egy régóta fennálló, ciklusosan megjelenő tünet. Ez egy neurológiai betegség, ami sajnos az idő előrehaladtàval egyre súlyosbodik. Erre a betegségre jelen állás szerint nincs gyógyszer, ami hatékonyan segítene. Szóbakerült a farok esetleges amputációja, de ez sem oldaná meg a problémát, ugyanis a farka helyett a végtagjait kezdené el csonkolni.
Zeusz sajnos nem volt túl szerencsés semmilyen szempontból sem. Még 2021 ben a gazdája adta le a menhelyre, és tekintve, hogy egy szép fajtatiszta németjuhász benyomását kelti, vagy talán az is volt, gyorsan gazdára talált. Az új gazdi egy tapasztalattal rendelkező kutyás ember volt, akinek nem jelentett problémàt, hogy ő nem egyszerű kutya.
Legalábbis úgy tűnt. Nagyjából fél év gazdis lét után, váratlanul érkezett vissza a menhelyre. Új gazdája sem tudott vele jó kapcsolatot kialakítani, állítólag többször rámorgott, illetve a rengeteg foglalkozás ellenére már akkor folyamatosan tépkedte a farkát. Ennek akkor láttuk is a nyomait, viszont a menhelyen átmenetileg tünetmentes tudott lenni. Sajnos most ez a probléma minden eddiginél vehemensebben tért vissza.
Ő az a kutya, akinek még csak lehetőséget sem volt arra, hogy valaha is igazi családja legyen, az ő életét ugyanis ez a betegség teljesen beárnyékolta. A menhelyen pedig a többi kutya testi épsége érdekében ő, és sajnos még jó néhány kutya egy külön részlegen élt, ahol szintén igyekeztünk a tőlünk telhető maximumot megadni nekik. Minden nap mozgás, egy külön erre a célra èpített udvaron, ahol egyedül lehet, illetve hétvégente séta. Mivel a menhelyen nagyon sok kutya él, így nincs minden nap lehetősèg minden kutyával külön-külön is foglalkozni. Azért általánosságban elmondható, hogy az itt élő kutyák nagyon embercentrikusak, még ha más kutyákkal nem is jönnek ki. Az emberi kommunikációt viszont nagyon is igénylik. Sajnos ez alól Zeusz kivétel volt.
Talán az eddigi szerencsétlen élete miatt nem igényelte különösebben az emberi simogatást, illetve a játékot az emberekkel. Ő ékes példája volt a felelőtlen szaporítók lelkiismeretlen munkájának. Nagyon sajnáljuk, hogy ilyen nehéz élet jutott Neked. Talán egy következő életben megkapod mindazt, amit a sors elvett.

Az Iventer rendezvényiroda a decemberben eladott jegyek árából arra fordított, hogy eledelt vásároljon a menhelyi kutyák szàmàra. Öszönjük a példaértékű gesztust!

Szombat és Vasàrnap
A hétvén nyílt nap volt a menhelyen. Ilyenkor az érdeklődők bepillanthatnak a menhely mindennapi életébe, megnézhetik hogy milyen körülmények között élnek nálunk a kutyák. Nyílt napot általában két havonta szoktunk tartani.
Szombaton az önkénteseink a szokásos kutya sétáltatás mellett a kutyák bolha elleni kezelését is magukra vállalták. Ez óriási segítség a menhelyi dolgozóknak. Köszönjük szépen mindenkinek a segítséget!
Ezen a hétvégén két menhelyi kutyusunk költözött végleges családjához. Belzebub Zsombóra, míg Málna Kecskemétre költözött. Hosszú boldog gazdis éveket kívánunk nekik.
Köszönjük a 151 mentett kutyus nevében hogy ismét velünk tartottak! Hamarosan jelentkezünk a legfrissebb menhelyi hírekkel.
Linda
Hozzászólások